Meitenes kājas baltajās kedās izbāztas pa auto logu

KĀ DARBA ŅĒMĒJAM NEKĻŪT PAR NODOKĻA PARĀDNIEKU

Sešas lietas, kas svarīgas ikvienam darba ņēmējam – vai esat uzņēmējs, vai ierēdnis, vai skolotājs… Ja nesekosiet tām līdzi – iespējams, kļūsiet valstij par nodokļa parādnieku!

#1
Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) varat apskatīt prognozēto mēneša neapliekamo minimumu, kā arī varat atrast par konkrēto cilvēku samaksāto Iedzīvotāju ienākuma nodokli un sociālās iemaksas pa mēnešiem.

#2
Informācija par fiziskās personas kalendārā gada ienākumiem ir atrodama EDS sadaļā “Izziņas”, izvēloties opciju “Sagatavot jaunu izziņu” / “Izziņa par fiziskās personas ienākumiem” un norādot gadu, par kuru ir nepieciešama informācija.

Varat jautāt padomu savam grāmatvedim, bet, objektīvi vērtējot, darba devēja grāmatvedis ne vienmēr zinās visu ienākumu apmēru, kāds bija fiziskai personai gada laikā, jo varētu jau būt vairāki ienākumu avoti.

#3
Atbilstoši noteiktajai kārtībai, VID prognozētais mēneša neapliekamais minimums mums katram par kalendāra gadu tiek aprēķināts divreiz – pirmstaksācijas gada decembrī un aktuālā gadā jūlijā. Attiecīgi jūlijā veiktajā aprēķinā tiek nodrošināts arī neapliekamā minimuma pārrēķins, kas atbilst aktuālai fiziskās personas situācijai.

#4
Sākot ar 2018.gada 1.oktobri, VID nodrošina fizisko personu ienākumu aprēķinu un, konstatējot sliekšņa pārsniegumu, automātiski veic atzīmi par neapliekamā minimuma nepiemērošanu līdz kalendāra gada 31.decembrim.

#5
EDS-ā jaunieviestās funkcionalitātes mērķis ir nodrošināt iespēju jebkuram no mums kā nodokļu maksātājiem pašiem veikt atzīmi par neapliekamā minimuma nepiemērošanu, ja ienākumi jau sasnieguši vai nākotnē sasniegs to apmēru, virs kura nepiemēro gada diferencēto neapliekamo minimumu, tas ir, 2020.gadā – 12000 tūkst. eiro.

#6
Ja ir zināms, ka ikmēneša ienākumi kalendāra gada laikā pārsniegs 1000 eiro, tad jebkuram no mums pašam ir ieteicams veikt atzīmi VID EDS sistēmā par neapliekamā minimuma nepiemērošanu, lai nākotnē neveidotos nodokļa parāds. Galvenais princips, ko atcerēties – jo mazāks ir ienākums, jo lielāks tiek piemērots neapliekamais minimums!

P.S. Nākamajā reizē – atkal kas Jums noderīgs. Bet tagad – aicinu Jūs aizpildīt anketu, lai mēs beidzot varētu aprunāties par Jūsu uzņēmuma situāciju un iespējamiem riskiem no grāmatvedības viedokļa! Anketa atrodama šeit.

Comments are closed.